Čas osnovních nití, čas pramenů

10.08.2018

Krajinou beskydské moravskoslezské kotliny protéká řeka Morávka s kameny prastarými jak lidstvo samo. A právě v této krajině, obtočené kopečky plných lesů a luk, jsem se rozhodla nově žít a tudíž i zalo-žit novou osnovu. Nadešla doba namotávání, navazování, protahování, doba tvoření krásy Života.

Jste-li odvážní pak předení a tkaní je vám osudem

Když se rozhodnete založit osnovu, což je naprosto zásadní část tkaní, potřebujete toho NEJPARŤÁKA. Proč? Přece proto, abyste byli dva, protože dvěma se vždy lépe táhne a protože: 

"Čtyři ruce zmohou více,
čtyři oči více vidí
a dvě srdce více cítí.", 

a taky, aby jste se nedopustili žádné chyby, která by vás pak mohla otrávit a zkomplikovat život na dalších několik hodin, dnů, týdnů, .... Prostě a jednoduše napsáno a podtrženo, než  se rozhodnete pro tak důležitý akt oslovte spřízněnou duši. A jestli zajásá na váš návrh spolupráce, máte více než vyhráno.

Postup zakládání osnovy je opravdu náročný proces. Než začnete tkát je třeba namotat na rám mnoho nití, a to především dle toho jak širokou látku chcete ve výsledku mít a též jak dlouhý kus budete chtít tkát. Tentokráte jsem se rozhodla pro 11 metrů (což na mém Ashford kolíkovém snovadle je bohužel nejmožnost)  v šíři 50cm. Nití bylo potřeba namotat 350 x 11, což dává dohromady 3 850 m nití

Materiálem pro osnovu je opět bavlna a pro zatkávání, tj. útek len.

Motání osnovy na snovadle je dost úmorné a je to doslova pěkná motaniceMusíte se soustředit, aby jste vedli niť stále stejně napnutou, přesně tam kam máte, doleva a hned zas doprava, nahoru a dolů, teď tak a pak zase naopak. Přesnost, pečlivost a trpělivost jsou zásadní schopnosti a vlastnosti, bez kterých se vůbec neobejdete. To vše oceníte v dalších krocích při natáčení osnovy na osnovní vál a také při navádění jednotlivých osnovních nití nitěnkami jednotlivých listů a paprskem. Až první zatkané útky prokážou, jak jste byli důslední a soustředění a jak silné a pevné napojení vzniklo mezi vámi a parťákem. Tentokráte jsem navádění realizovala sama, neboť parťák musel odjet, ale příště ...

NEUVĚŘITELNÉ SE STALO SKUTKEM. S velmi citlivým, jemným a učenlivým parťákem, no, byla a je to vlastně krásná a především velmi křehká víla, se povedlo natáhnout osnovu, pak navézt osnovu, a to vše bez jediné chybičky. 

Tento výkon je hodný obdivu.

Pravda je, že jsem v jistých chvílích pochybovala o krocích svého řemeslného počínání, jelikož když zavádí člověk osnovu dvakrát do roka, leccos zapomene. V momentě, kdy jsem zjistila nějaký zádrhel, bylo důležité se zastavit, zklidnit mysl, zvládnout paniku a nechat pracovat známou dvojici -intuice a selský rozum. Ta totiž ví nejlépe co, jak a proč má v danou chvíli být tak a ne jinak.

 Veliké Díky odvaze lidské i hvězdné konstalaci.

DARUJTE SVÉ MILÉ ŘEMESLNÝ WORKSHOP, 
pokud tušíte, že by chtěla být chvíli jako v pohádce.