Robert Holdstock

Brtiský romanopisec, plným jménem Robert Paul Holdstock (2.8.1948-29.11.2009), je nejlépe znám jako autor fantasy literatury převážně vycházející z mýtické fikce. Proslavil se především knihou Les Mytág, se kterou jsou svázané i jeho další jeho romány a kratší práce. Vystudoval aplikovanou a lékařskou zoologii, a na Škole hygieny a tropického lékařství získal doktorát. Brzy na to (1975) se vydal na dráhu spisovatele na volné noze. Psal ve dvou proudech, kdy v jednom uváděl své práce pod různými pseudonymy, a v druhém uváděl své vlastní jméno.

Co se týče zařazení tvůrčí práce Holdstocka do kategorie přikláním se ke dvěma recenzím.

RecenzePauline Morganové:

" ..možná Les Mytág a jeho pokračování nejsou ani fantasy, ani science, ani horor, možná jsou zhmotnělým mýtem, mytágem uplácaným ne z hlíny a listí, ale ze slov." .

Recenze Petra Kotrleho:

"...podle Holdstocka má v sobě každý kopec hlíny, každý kámen a každý strom ducha nějakého věčného mýtu. Mýtus musí být podmanivý, aby přežil. Svět lesa je podmanivý."

Díla Roberta Holdstocka prozkoumávají filozofické, psychologické, antropologické, duchovní a lesní motivy. V roce 1984 byl oceněn cenou World Fantasy Award za knihu Les Mytág, která vyšla poprvé v roce 1981 v The Magazine od Fantasy & Science Fiction. Dva roky na to byl oceněn v roce 1986 British Science Fiction Award. Po té každý jeho román provázely pochvalné tóny kritiků, stejně jako zařazení mezi nejlepší knihy roku. A věštba, vyřknuta jedním recenzentem při vydání jeho druhého románu Earthwind (vítr Země) se naplnila: 

"...po tomto spisovateli buď nic nebude, nebo se stane velkým. Nic mezi tím u Holdstocka nepřichází v úvahu."

Po setkání s A. de S. Exupérym, je Robert Holdstock druhým autorem v tomto roce (2013), který mě oslovil, tak říkajíc na první čtení. Bezmyšlenkovitě jsem otevřela knihu Les Mytág, přečetla pouhé tři věty, a v ten okamžik věděla, že s touto knihou prožiji velmi zvláštní chvíle. A jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, datum úmrtí spisovatele? Ukázkové osudové setkání. 29. 11. 2009, den, měsíc i rok zcela zapadající do mé životní cesty. Navíc od roku 2001 začala do mého života vstupovat mystika. A jak už to tak bývá její vstup byl silně koncentrovaný. V tomto roce, krátce před vánoci, došlo v naší rodině k tragické události. Co následovalo o Štědré noci bylo neuvěřitelné a stejně tak i skutečné. Uběhlo mnoho let. Postupně jsem doputovala i k místům, kterými se vchází do hlubin ... Cesta pokračuje.

Nyní, jak píši své myšlenky si uvědomuji, jak ona tragická událost a vše kolem, byla důležitým mezníkem na mé cestě. Zřejmě právě tehdy jsem začala stavět "most" mezi dvěmi světy, světem hmoty a světem abstraktním, tj. duchovnem. Je víc než jisté, že Les Mytág a další knihy - Lavondyss, Avillion a Hloubení mají své místo v mém životním putování a učení se vlastní celistvosti, rovnováze, napojování na jádro poznání a životního moudra. 

A kdoví, možná, se stane součástí i  vašeho životního příběhu.

Nechte se inspirovat. Přečtěte si ukázku  z knihy Les Mytág