3. Přemístění prsního záševku


Švadlenka - začátečnice, má daleko k odbornosti a proto se doporučuje vyzkoušet zda tvar záševky na střihu odpovídá její postavě. To provede jednoduše tím, že papírový střih přiloží před zrcadlem na sebe, tedy na tělo (obr.2.) Je důležité, aby střih byl přikládán  přímo na spodní prádlo. Jestliže je prsní záševek níž nebo výš, je nutné provést úpravy.  Záševky totiž musí co nejpřesněji kopírovat křivky těla. Případné úpravy si provedeme přímo na střihu (ne v originále, ale jeho kopii, tj. pracovní střih). Přemístění prsního záševku je výhodné především u oděvů, kdy potřebujeme aby záševek nenarušoval vzhled předního dílu.

Na základním střihu předního dílu zakreslíme od konce prsního záševku přímku do místa, kde chceme mít nový záševek. Místa určená k přemístění mohou být různá (viz. obr.1) V zakreslené přímce střih ´rozstřihneme, původní klín sevřeme a spojíme podlepením lepicí páskou. V nastřižení se nám rozevře nový tvar klínu, vlikostí zcela odpovídající původnímu. POZOR! Tyto úpravu provádíme na kopii střihu, nikoli v originále (základní střih). Obrázek 3., 4. a 5. názorně ukazuje možnosti využití přemísťování prsního záševku v praxi.

Obrázek 3.
a) Chceme-li mít prsní záševek v podpaží a základní střih máme s klínem směřujícím od ramenního švu směrem dolů, nakreslíme od špičky klínu přímku směrem k bočnímu okraji a v této přímce střih rozstřihneme. Sevřením původního prsního klínu nám vznikne nový tvar, jehož délku upravíme až při zkoušení oděvu na postavě. Klínek má být spíše o něco kratší, nikdy delší, než jak se sám utvořil sevřením původního klínu.

b) Na látce se výraznou kostkou se uplatní zvětšený pasový klín, který vznikne, když sevřeme buď svislý prsní záševek, nebo klín v podpaží.

c) Sevřením prsního i pasového záševku získáme nový zvětšený klín, vycházející od bočního okraje. Tento tvar je vhodný pro látku s drobným vzorkem, např. pepipta, s puntíkem, drobnými kvítky apod.

Obrázek 4.
d) V hlubokém sedle, jehož linie prochází špičkou kolmého záševku, vznikne sevřením klínu nový tvar sedla. Na dolní části živůtku vynecháme pasový záševek, protože by rušil proužkový vzor, který se při tomto řešení střihu neobyčejné dobře uplatní. Přebytečnou látku v pase zpracujeme drobným nabíráním nebo složenými drobnými záhyby.

e) Na rovných nepřepásaných šatech vypadá dobře hluboký klín směřující od špičky prsního kolmého klínu až do hloubky boků. Tento tvar záševku je zvláště vhodný pro silnější postavy, kterým svědčí nepřepásaný oděv.

f) Zvětšený výstřih se zpravidla zpracovává nabíráním do úzké roličky s prodlouženými konci na uvázání nebo do stojátého límečku.

Obrázek č.5

g) Klínek směřující do průramku a pokračující v pasovém záševku velmi dobře tvaruje přední díl oděvu, sledujícího linii postavy. Praktické využití u šatů, kostýmků, kabátů.

h) Chceme-li docílit nabírání po stranách předního dílu, sevřeme nejen kolmý prsní klín, ale i záševek v pase. Máli být nabírání bohatší, rozstřihneme ještě horní část v přímce nakreslené od konce výstřihu i od náramku.