Stezka básnířky

Každá buňka těla ví, že 
principem života je 
tvoření.

V roce 2011 se ve mě probudil básník a jal se tvořit. Od té doby vznikla hezká řádka veršů. Vždy pod vlivem události, silného prožitku, jako proud vody Niagárských vodopádů, jsem byla puzena k básnické tvorbě. Největší zaznamenávám v létech 2013 a 2014. Zřejmě je to období otevírání tajuplných komnat, mohutného rozevírání srdečních svalů a současně objevování  a další rozvíjení darů, se kterými jsem se rozhodla vstoupit na tento svět. Bylo to nesporně jedno z nejnáročnějších, ale zároveň divoucích období. V roce 2013 jsem měla tu čest potkat intuitivního multiinstrumentalistu, Karla Hegedüse, muže z Krušných hor s rodovými kořeny v maďarských vodách. Experimantovali jsme, tvořili v prostoru Tady a Teď. Přála bych vám být přitom. Při jedné návštěvě v jeho tajemstvím opředeném skromném obydlí, se mu povedlo napojit na přítomný okamžik, kdy vznikla báseň Zlatozář. To v jednom místě v rámci putování krajem z Berouna do Loděnic  přišla ke mě doslova znenadání.  Ještě, že jsem u sebe měla papír a tužku.

Tvorba básnická se rozšiřovala i hudebním směrem. Vzniklo pár drobných písní či textů na melodii, která byla neskutečně inspirativní. Například text písně Kráčíš  vznikl volným překladem ve chvíli jisté melancholie, kterou jsem  tehdy prožívala. Naopak text Jsem vším, vyplul jako Niagarský vodopád ve chvíli, kdy jsem dostala od svého kamaráda doporučení poslechnout si skladbu Autre Temps francouzské kapely Alcest. Obdivuji a zároveň si užívám chvíle, kdy se tvořivá energie dostavuje čistě a jasně člověka vede jeho pravým směrem. Píseň Snění  (text i melodie) vznikla na jedné skále v Prokopském údolí, kam jsem se vydala s kytarou na zádech. V tento den jsem prožívala pocity opuštění a hluboký smutek. Tehdy jsem musela na sebe vyvinout velký tlak, abych se oblékla a vyrazila ven do krajiny. Byla to další jedinečná, opravdová a velmi zvláštní chvíle.

Mnoho dalšího například jako básně Haiku, křehké příběhy, ...  vyvěrá ještě stále v pramenech původního prostoru      https://www.tatana-sajdok.com/literarni-tvorba/