Přistřihování má své desatero



1. Zakoupenou látku pozorně prohledněte. Kde je kaz, špatně vybarvené místo, hrubší nit ve vazbě, uzlíky, řidší vazba, porušený vzor, apod.,  místo výrazně označíme barevnou nitkou. (obr. 17).

2. Látku zarovnáme aspoň na jednom konce po niti, a to na té straně kde začneme klást díly střihu na látku. U pracích látek strhneme křivý okraj po niti a pak látku vyrovnáme tahem šikmo to rohu, asi jako když se natahuje ložní prádlo či ubrusy před madlováním. U hedvábných, vlněných a ostatních tkanin vytáhneme nitku a křivý kus odstřihneme (obr. 18).

3. Zarovnanou látku vyžehlíme. Tkaniny lněné a bavlněné předem srazíme smočením v horké vodě (chvíli je ponecháme ve vodní lázni) a pak mírně proschlé vyžehlíme po rubové straně. Je to vždy ta strana, která leží při koupi látky navrch. Nejlépe žehlit přes namočenou plátenou látku, např. utěrku. 

4. Látku položenou na stůl prošpendlíme u pevně tkaných okrajů a u přeložky, dle toho jak potřebujeme, tj. velikosti střihových dílů. (obr. 19). Dbejte především pokládání střihových dílů u látek se vzorem kostek nebo pruhů. Pokud šijete z látky se vzory nepravidelně umístěnými, výraznými, pak učitě dbejte, aby se vzor nevyskytl např. na žaludku či bříšku, nebo dokonce na sedací části, tedy pokud to nebude váš záměr šokovat své okolí. Takový vzor pak zdůrazňujě dané místo na těle. ( obr. 20.)

5. Díly střihu klademe na látku složenou rubem navrch, zpravidla délkami po délce látky, jestliže ovšem nejde o výjimku, např. o módní tkaninu se vzorovou bordurou, kterou chceme umístit u dolního okraje sukně. Ostatně vždy u střihové přílohy a návodu k sestavení oděvu je také návod jak položit střihové díly na látku. Opět zdůraznění pozornosti ohledně položení dílů u látek s pruhy či kostkami (obr. 21).

6. Osu střihu klademe po niti látky. kde není v drobném vzoru dobře viditelný, pomáháme si přesměřováním pravítkem nejméně na dvou místech směrem od přeložky nebo od pevných okrajů látky. (obr. 22)

7. Pozor na vlas a jednosměrný vzor látky! U tkanin s vlasem, jako je samet, manšestr, plyš, nebo se vzorem jdoucím jedním směrem klademe všechny díly střihu stejným směrem, a to u látek vlněných (cibelín)   a pracího sametu (prací kord) po vlase, u sametu hedvábného (aksamit) a u plyše proti vlasu. Směr vlasu určíme, když látku lehce přejedem prsty v obou směrech. Po vlase zůstane povrch hladký, proti vlasu se napřímí a pocuchá. U látek bez vlasu a se vzorem jednostranným se nám jen zřídka podaří přístřihnout díly úsporně, brání tomu nutnost, že vzor na všech střihových dílech musí jít jedním směrem. Nepozornost v tomto ohledu se nedá napravit, nemáme-li možnost přikoupit stejnou látku (obr. 23).

8. Na švy přidáváme tolik, aby bylo možno při zkoušení látku podle potřeby ze švů vypustit. Počítáme také na pozdějš případný přírůstek na váze, a tím i na nutnost látku ze švů vypouštět. U bočních švů, náramkových a rukávových přidáváme alespoň 3cm, u výstřihu, průramků a rukávového oblouku podle třepivosti látky 1 - 1,5 cm, na záložku na sukni podle síly tkaniny 5 - 8 cm. U dětských oblečků necháváme více látky nejen ve švech, ale i v založení sukénky a kalhot. Prodlužování a rozšiřování zde na sebe nedá dlouho čekat. Švadlenkám začátečnicím doporučujeme přidat u náramků, výstřihu a průramků alespoň 2 cm, pro případnou opravu chyb. Všechny přídavky zakreslíme na látku ostře ořezanou krejčovskou křídou dobře viditelné barvy. Nyní díly přistřihneme.

9. Obrysy všech dílů proznačíme na látku. Můžeme to udělat dvojím způsobem. na bavlněných látkách bez vzoru značíme obrysy zoubkovým kolečkem, tzv, rádlem (obr. 24), přičemž pracujeme na podkladě, abychom si nezničily desku stolu. U látek vzorovaných veškeré značky musíme prokličkovat dvojitou stehovkou bez začátečníku uzlíku. 

10. Delšími předními stehy označíme také všechny přeložky dílů (obr. 25). Potom obě látky od sebe odtáhneme, jak dalece to smyčky dovolí, a ostrými nůžkami niti kličkování uprostřed přestřihneme. Po sešití dílů se nitky kličkování jednoduše odstraní.