Lněná příze - ručně předená, barvená

*  Vyzkoušejte lněnou přízi, jen tak zjistíte zda je vám v-lnění příjemno *

 inspirace KLIKNI ZDE Lněno-háčkované srdíčko

Lněná příze má specifické vlastnosti. Je vynikající jak pro pletení tak pro háčkování, či tkaní. Je jemná, příjemná na dotek, a taky trochu vousatá. A nedivme se, vždyť len je pan Len. Nošením a praním bude výrobek, který z příze vytvoříte postupně měknout. Vždy přidávám vonavou aviváž Nejen háčkované kabelky, dečky, ale např. i letní šaty (viz foto níže), mohou být  bezvadným zpestřením vašeho šatníku.
_________________________________________________________

Příběh Lnu, který mi prochází rukama je dramatický. Vyrostl v Holandsku, a jen co dozrál, znáte to, už koukal kam by vyrazil. Stalo se, že se rozhodl zamířit do středu Evropy. Tam se nechal zpracovávat v textilní továrně, nedaleko Trutnova. Jenže doba se přestala o Len zajímat. A nejen to. Někomu se dokonce povedlo továrnu položit na kolena. Život Lnu visel poprvé na vlásku. Ještě, že jsou na světě lidi, co mají srdce na pravém místě. Jednomu muži se Lnu zželelo, i řekl si: "To přece nemohu dopustit!", a připravil záchrannou akci. Uložil ho v suchých prostorách a pečoval o něho s láskou. Letos (2016) život Lnu visel na vlásku po druhé a nutno dodat, že to bylo doslova len-tak-tak. V tuto chvíli vstupuji na scénu já. Totiž začátkem tohoto roku jsem se díky jisté prozřetelnosti otevřela oděvní tvorbě, začala se zajímat o přírodní materiály a Len se mi přátelsky připletl do cesty, přesněji v rámci rekvalifikačního vzdělávání v oboru tradičního řemesla - TKADLEC-TKADLENA. Bylo to doslova osudové setkání. Nebylo možno nevnímat vážnost situace. Neváhala jsem a vzala Len pod svá andělská křídla. Bohužel nebylo v mých silách zachránit celou jeho početnou rodinu.  
V létě jsem na Len neměla ani pomyšlení, měla jsem oči a ruce jen pro ovčí rouno. Teprve koncem roku nadešel čas vzájemného seznamování. Lněná příze, kterou mohu z malé části nabídnout, je výsledkem dalšího zpracovávání, tj. předení a také barvení. 

Nyní je Len připraven na další cestu do rukou tvořivého člověka. Třeba to budete zrovna VY, vaše srdce a váš domov kam poputuje dál. 

Inu, příběhy lidí a věcí jsou někdy plné dramatických uzlů.

AKTUÁLNÍ STAV LNĚNÉ PŘÍZE

  • v současné době mám nabarvenou lněnou přízi (něco v klubíčkách a něco v přadénkách) viz ilustrační obrázky, 
  • zásoby nedělám, tvořím jak to na mě příjde, 
  • v případě zájmu mohu napříst  z polotovaru, případně mohu nabarvit dle přání, vše na základě vzájemné dohody, 
  • dodám v klubíčku nebo v přadénku,  jak je libo,
  • nejsem obchodník, mám vlastní zásobu lněného syrového polotovaru, zatím mohu něco málo pustit někomu pro vlastní potřebu tvorby, určitě ne pro další výdělek. 

Měla jsem takový báječný výběr, ale jak vidíte už je toho pramálo, holt budu muset zase něco napříst a nabarvit ... někdy ...

jahodová - v tuto chvíli není 
zelená  - v tuto chvíli není 
modrá - 215 g
hnědá lehce žíhaná s cihlová - oranžov-žlutá - 130 g
oranž žíhaná se žlutou - 90 g
světlá levandulová  dvojnitka - 240 g  
světlá starorůžová jednonitka - 130 g
přírodní žíhaná starorůžovou - 90 g
levandulová  dvojnitka - 90 g
vínová - 170 g
modrá lehce žíhaná světlá - tmavší - 190 g
přírodní - 90 g 

1 gram = cca 4m příze


Ve fotogalerii uvidíte i moje poslední malé štrikované dílko - lněnou sukénečku. V blogu také naleznete příspěvek, který popisuje mé loňské štrikování - lněné šatečky. Nemyslete si ale mylně, že jsem velká pletařka s jehlicemi. O nikoliv. Jsou to moje druhé pletené šaty, které jsem v mém životě jehlicem vyrobila.

Mám zájem o napředenou lněnou přízi

Vyplňte všechny potřebné údaje. V krátké době vás budu kontaktovat. Na přízi je možno se přijet podívat, což je nejlepší a doporučuji osobně v okolí Frýdku - Místku. Podmínky dodání, cenu a platbu dohodneme individuálně. 

                         Neobchoduji s přízí, jsem pouze kreativní a inspirativní žena a ráda se podělím, pokud budu mít ještě čím. 


       POZOR - před odesláním si, prosím, zkontrolujte správnost zapsání vaší emailové adresy.