PF 2022

01.01.2022

Již dlouho ke mě nepřišlo srdce. Ale co to povídám, pořád nějaká chodí v různých formách, na různých místech, v různých chvílích. Jenže ... a o tom dnešním, novoročním, vám budu chvíli povídat. 

Miluji příběhy, a když jsou navíc podtržené neuvěřitelnými skutečnostmi, okolnostmi a souhrou událostí, pak nám lidem, slova docházejí. Člověk v úžasu mlčky hledí.

Vše začalo někdy v říjnu, když jsem si koupila jeden desetikilový pytel brambor  na uskladnění. Nyní, jak píši, vybavila se mi zcela jasně scéna, kdy platím brambory, dělám pár kroků k pytlům brambor, a pán, další zákazník:"Jste tady vozem, já vám ten pytel hodím do vozu," Jak laskavé. Nestává se to jen tak běžně. O to více je člověk, žena, příjemně překvapen. No, nebojím se říct, že jsem se cítila obdařena pozorností,  dávkou nezištné pomoci od naprosto cizího člověka, a muže navíc. Odjela jsem domů, brambory uložila do sklepa, kde ležely až do dnešního rána zcela netknuty.

Včera jsem pojala rozhodnutí, že první den v roce udělám svým starým rodičům překvapení: uvařím "galuszki" a dovezu ještě teplé na stůl. Občas je takto obdarovávám. Víte, to je takové rodinné zlato, kulinářské zlato, kterému jsem naučila i své obě, již dospělé, děti. Tedy zvláště dcera propadla chuti tohoto pokrmu a to tak, že dodnes vévodí všem jejím jídlům ze své pozice KRÁLE. Včera jsem ještě stačila koupit kysanou smetanu a uzený špek, bez kterých není možné naše "galuszki" připravit.

Dnes ráno jdu do sklepa se svou oblíbenou dřevěnou krabicí pro brambory. Nůžkama rozstříhávám pytel, postupně vybírám spíše větší kusy, a tu pojednou, držím v ruce ...

Dnes se toho událo hodně. Nakonec jsem k rodičům nejela. Ostatně moje intuice, hlas mého srdce našeptával, že dnes to není úplně ideální den na naplnění předsevzetí učinění dobrého skutku. Sama "stará mama" si vyprosila moji návštěvu až na zítra. na neděli, dzisio sie mi szpatnie mówi, kury sóm na zogrodzie, o drugi je turné čtyř můstků,  jedna z posledních vášní mé staré mamy - sledování skoků na lyžích. 

Uf. Vše je jak má být. Říkám si pokaždé, co se vývoj dění takto krásně přirozeně daří a má životní energie zůstává pro mě samotnou v takové míře v jaké ji potřebuji. 

Příběh není jen příběhem pro příběh. Se srdcem, kterých se od roku 2009 dostavilo na mé zcela jedinečné a dosti náročné cestě opravdu hojně, a které předčí všechna ve své velikosti, souměrnosti a kráse, se také,  a to jako lavina přibližně v 10.40 hod., se dostavilo i znění letošního PF-ka. Ono sdělení není ničím jiným než obrovskou výzvou k zamyšlení. 

Vážení, a že si dalo načas. 1. 1. 2022. Učiněná krása, fantazie  a kouzlo v jednom. 

Jsem fascinována. Vždy.


PF 2022 

"Jediná pravá cesta,
                    je cesta srdcem,
                                 každá jiná je omyl,
                                                       podvod,
                                                                 lež."


Novoroczne "gałuszki ze śmietónkóm a szpyrkami".