Stačí jeden zlomek vteřiny a ...

05.04.2021

Některá díla jsou uchovávána po věky, a některá trvají doslova pár minut. No a k tomuto druhému případu právě dnes došlo. Aby takové dílo vzniklo musí dojít ke spojení doslova magickému. Okolnosti, podmínky, síly pozemské, fyzické zákonitosti, princip akce-reakce, lidský potenciál. 

Pokud člověk nevidí, co by mohl vidět, nezachytí, co by mohl zachytit, pak se nic neděje. Dílo vzniká tiše a tiše také zaniká. Bez povšimnutí kohokoli.

Když si, ale člověk všimne a vstoupí do procesu zcela přirozeně a opravdově, pak ... dílo se zjeví nečekaně a v plné parádě.

Prozradím jak k tomuto dnes došlo. Mám na zahradě velkou nádobu na zachytávání dešťové vody. Již jsem ji zprovoznila. A protože v minulém týdnu pršelo, nádoba se naplnila po okraj. Dnes ranní mráz vytvořil nádherný skleněný kruh. Čehož jsem si povšimla až ve chvíli, kdy jsem chtěla nabrat vodu do konve. V ten okamžik mě napadlo. Vylovila jsem ideální plát jako ze skla. V tu chvíli mi část zůstala v ruce. Tvar byl dokonalý.

Pokud patříte mezi lidi, kteří se liší od ostatních svou fantazií a představivostí, pak vás při pohledu na dílo vzniklé dílem náhody, dílem lidské ruky a intuice, a dílem fyzických zákonitostí, napadne ledacos. Stačí pootočit obraz a je tu ... pootočíte a ... 

 I přes jistou fascinaci vznikem, stačila jsem zachytit toto unikátní dílo. Pak do dění vstoupilo slunce, a dokončilo proces tvorby dokonale. 

Pomíjivost v přítomném okamžiku.

p.s. Některá díla však vznikají dlouho, neb základní kameny se budují někde uvnitř. Trvá to než ... Například zrovna dílo, o které se opírá dílo s minutovým časem života, vzniká v mé mysli již celý rok. Teprve nyní začátkem března se začalo zhmotňovat. Nadešel pravý čas, a to se pak tvoří. Jde to tzv. samo. Proutěný plot se proplétá. A já se dotýkám každého kousku. Každý jeden je nutno vpravit do země. Každý jeden je potřebné proplést. Rozčepýřené korunky vznikly ani nevím jak, šlo to samo, intuitivně a jak vidíte, dodávají plotu zvláštní rozvernou energii. 

Jsem teprve v půli.  Ještě mě čeká kus práce.